جزییات خبر

دوشنبه / ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۰۹:۳۵
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۷۴۷۲۱
گزارشگر : ۸۰
طی سال گذشته در استان قزوین؛

جمع آوری زکات 46 درصد رشد داشته است

(دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۰۹:۳۵

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین گفت: زکات جمع آوری شده در استان قزوین طی سال 98 با رقمی حدود 20 میلیارد تومان نسبت به سال 97 از رشد 46 درصدی برخوردار بوده است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد؛ مهرعلی حق گویان در نخستین نشست شورای زکات استان قزوین در سال جاری که در دفتر امام جمعه قزوین برگزار شد، بیان کرد: زکات دستوری الهی است که اجرای آن واجب است و تلاش می کنیم تا این واجب الهی را با رویکردها و ابزارهای  مختلف فرهنگی و اجتماعی در جامعه گسترش دهیم.

وی ادامه داد: سال گذشته برنامه پیش بینی شده برای جمع آوری زکات استان مبلغ  19 میلیارد تومان بود که نسبت به برنامه 12 میلیارد تومانی سال 97 بیش از 58 درصد رشد، پیش بینی شده بود.

وی ادامه داد: با عنایت الهی، حضور شایسته مردم و تلاش همکاران توانستیم در سال 98 حدود 20 میلیارد تومان زکات جمع آوری شده است که حکایت از رشد 43 درصدی نسبت به عملکرد سال 97 و تحقق 106 درصدی برنامه 98، دارد.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین تصریح کرد: درآمد زکات مستحبی طی سال98 معادل 20 درصد مجموع زکات استان بوده است همچنین میزان کفارات نیز حدود چهار میلیارد تومان بوده لازم به ذکر است که 60 درصد از مجموع 20 میلیارد تومان زکات جمع آوری شده برای محرومان صرف شده است.

وی خاطرنشان کرد: 40 درصد زکات نیز برای پروژه های عمرانی عام المنفعه صرف شده که می توان کمک به احداث و تعمیر 139 مسجد و حسینیه با رقمی حدود سه میلیارد و 500 میلیون، احداث  هفت خانه عالم و یک کتابخانه و بهسازی معابر عمومی اشاره کرد.

حق گویان توضیح داد: در صرف 60 درصد زکات برای محرومان می توان به تهیه 155 جهیزیه برای محرومان، پرداخت کمک هزینه درمان 333 مددجو، پرداخت 567 کمک تحصیلی دانش آموز نیازمند، پرداخت کمک هزینه احداث 29 مسکن مددجویی، کمک به تعمیر مسکن 186مددجو و پرداخت 9میلیارد تومان برای هزینه های معیشتی نیازمندان اشاره کرد.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین با اشاره به ایام ماه مبارک رمضان گفت: امیدواریم با رفع محدودیت ها و فراهم شدن بستر مناسب، شاهد برگزاری نماز پرشکوه عید سعید فطر باشیم.

وی اظهارکرد: در صورت برگزاری نماز عید فطر پیشنهاد ما در خصوص زکات فطریه بر محوریت هیئت امنا و مساجد برای جمع آوری فطریه است تا برای محرومان همان محله هزینه شود.

حق گویان اعلام کرد: انتظار می رود همانند سال قبل کارگروهی متشکل از معاونت اجتماعی استانداری و سایر دستگاه های ذیربط تشکیل شود تا بتوانیم در همه پایگاه ها و مصلی ها صندوق های زکات را با مهر شورای زکات استان داشته باشیم.

وی یادآورشد: انتظار می رود از فعالیت موسسات و افراد فاقد مجوز جلوگیری شده و با برنامه ریزی شاهد تمرکز در جمع آوری زکات فطریه باشیم.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۲۶۸
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید