جزییات خبر

یکشنبه / ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ / ۰۹:۳۸
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۷۳۴۹۱
گزارشگر : ۸۰
رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین:

زکات یکی از ظرفیت های مهم اقتصاد مقاومتی است

(یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸) ۰۹:۳۸

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین گفت: وقتی دشمن از ابزارهای مختلف برای ضربه زدن به ما استفاده می کند ما نیز نباید از ابزار و ظرفیت های مختلف غافل شویم، یکی از ظرفیت هایی که می تواند جریان اقتصاد مقاومتی را تقویت کند، پرداخت زکات است از این رو زکات می تواند یکی از ابزارهای مقابله و کاهش تحریم ها باشد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد؛ حجت الاسلام باب ا... شهسواری در نشست زکات که در روستای جهان آباد از توابع بخش خرمدشت برگزار شد، بیان کرد: حضور در میان روستائیان در مرحله اول برای ادای ادب، تقدیر و تشکر برای پرداخت زکات است، تقدیر از کسانی که به دستور الهی عمل کرده اند و زکات مال خود را داده اند و با این کار در واقع اموال خود را تطهیر کرده اند.

وی ادامه داد: ما که داعیه اسلام و تشییع داریم باید در عمل به احکام اسلامی نیز پیشرو و پیشگام باشیم، یکی از عرصه هایی که نیاز است فعالیت و تلاش خود را بیشتر کنیم، پرداخت زکات است؛ زکاتی که همواره در قرآن در کنار نماز ذکر شده است و این نشان از اهیمت آن دارد.

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین اضافه کرد: برخی تصور می کنند زکات و خمس را باید رها کنند و به حق الناس توجه کنند، آری حق الناس مهم است ولی وقتی محل مصرف زکات و خمس برای محرومان است یعنی عدم پرداخت خمس و زکات موجب می شود که حق الناس به گردنمان باشد.

وی افزود: زکات دهنده شرط خاصی ندارد تنها باید بالغ باشد و بر مال خود تصرف داشته باشد اگر چنین شد و نصاب محصول وی به زکات رسید، آن گاه زکات بر او واجب می شود و باید زکات مالش را پرداخت کند.

حجت الاسلام شهسواری خاطرنشان کرد: زکات گندم، جو، خرما و کشمش زمانی واجب می شود که حدود 847 کیلوگرم بشود، البته در مصرف زکات اولویت فقرا و مساکین هستند این سخن بدان معناست که تا زمانی که نیازمند وجود دارد، نباید زکات را جای دیگری هزینه کنیم.

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین عنوان کرد: امروز دشمن به صورت همه جانبه و با استفاده از ابزارهای مختلف به دنبال ایجاد چالش برای مردم و نظام است و حتی در این میان با اقدامات دون مایه نیز به دنبال ایجاد جو روانی و التهاب آفرینی در میان مردم است.

وی تصریح کرد: وقتی دشمن از ابزارهای مختلف برای ضربه زدن به ما استفاده می کند ما نیز نباید از ابزار و ظرفیت های مختلف غافل شویم، یکی از ظرفیت هایی که می تواند جریان اقتصاد مقاومتی را تقویت کند، پرداخت زکات است از این رو زکات می تواند یکی از ابزارهای مقابله و کاهش تحریم ها باشد.

حجت الاسلام شهوساری خاطرنشان کرد: اساس اقدام کمیته امداد امام (ره) در بحث زکات، اجرای این دستور الهی است از این رو کمیته امداد اصراری به هزینه کرد زکات برای فرد خاصی ندارد بلکه هر کس که نیازمند و محروم است، واجد شرایط دریافت زکات است.

وی یادآورشد: وقتی دختری برای نداشتن جهیزیه در خانه مانده، وقتی فردی به واسطه شرایط ناخواسته بدهکار می شود، وقتی کسی به واسطه بیماری صعب العلاج از تأمین هزینه های درمانی مانده است و مثال هایی از این قبیل، باید با تخصیص زکات این مشکلات را در جامعه حل کنیم.

انتهای پیام

تعداد بازدید : ۳۹۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید