جزییات خبر

دوشنبه / ۱۰ تیر ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۸
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۶۹۳۶۶
گزارشگر : ۸۰
مشاور استاندار قزوین:

زکات دستور اجتماعی موثر است

(دوشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۸) ۱۲:۳۸

مشاور استاندار و رئیس ستاد اقامه نماز استان قزوین گفت: زکات یک دستور اجتماعی و اقتصادی است که باید به خوبی به آن عمل شود تا ثمرات آن در ابعاد مختلف مشاهده کنیم.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد؛ حجت الاسلام سید قریش موسوی در نشست شبانه زکات که در مسجد روستای رحیم آباد شهرستان بوئین زهرا برگزار شد، بیان کرد: زکات از واجبات مالی در دین اسلام است که بر اساس آن، مسلمانان باید مقدار معینی از ۹ قلم کالا برای مصرف در زندگی فقرا و سایر امور عمومی اجتماعی بپردازند.

وی ادامه داد: این ۹ کالا عبارتند از طلا، نقره، گاو، گوسفند و شتر، گندم، جو، کشمش و خرما مقدار پرداختی هر یک از این کالاها متفاوت بوده و در فقه تعیین شده است.

مشاور استاندار قزوین اضافه کرد: پرداخت زکات شاید در ظاهر عمل فردی باشد ولی تأثیر اجرای این دستور الهی در ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی ظاهر شده و انکار اثرگذاری آن براساس تجربه بشری و آیات و روایات عاقلانه نیست.

وی تصریح کرد: بنابراین زکات یک دستور اجتماعی و اقتصادی است که باید به خوبی به آن عمل شود تا ثمرات آن در ابعاد مختلف مشاهده کنیم.

حجت الاسلام موسوی افزود: زکات از جمله مهمترین واجبات است و تأکید بسیاری بر آن شده است، زکات از فروع دین شمرده شده و در منابع دینی در کنار نماز و جهاد قرار گرفته و یکی‏ از پنج ستون دین است.

وی توضیح داد: در ۵۹ آیه  قرآن کریم و حدود دو هزار روایت به زکات اشاره شده است البته در بسیاری از موارد از واژه صدقه برای اشاره به زکات استفاده شده است لذا در فقه، زکات را صدقه واجب می‌خوانند.

رئیس ستاد اقامه نماز استان قزوین عنوان کرد: زکات دو نوع دارد؛ زکات بدن که همان زکات فطره است و در عید فطر پرداخت می‌شود و زکات مال همان موارد 9 گانه است که با شرایط خاصی تعلق می‌گیرد.

وی توضیح داد: در خصوص آثار زکات باید گفت که این دستور الهی براساس روایات مایۀ تطهیر و تزکیۀ روح انسان، یکی از پنج ستون دین اسلام، فرو نشاندن خشم خدا، شرط پذیرش نماز، پرداخت زکات نشانۀ علاقه خداوند سبحان به انسان است، عامل محبوب شدن نزد خداوند رحمان؛ سخت‌ترین واجب، عامل خیر و صلاح جامعه، حافظ اموال، عامل آمرزش گناهان، موجب زیاد شدن روزی و اینکه زکات دادن هرگز باعث کم شدن مال کسی نمی‌شود، موجب تزکیه نفس و زیاد شدن مال، موجب درمان بیماران، دفع بلا از خود شخص و دیگران، زکات آزمایشی برای مالداران و کمکی برای فقر، راهکاری برای درمان بخل، سبب گشایش برای مردگان و عامل فقر زدایی است.

مشاور استاندار قزوین اظهارکرد: ترک کردن زکات آثار زیانباری برای تارک آن دارد که می توان به مواردی همچون تلف شدن اموال، خسارت دو برابر، هزینه کردن در راه اشرار و گناه، محروم شدن از رحمت الهی، یکی از اقسام دزدی، محتاج شدن، عدم پذیرش نماز، مال زکات داده نشده آتش روز قیامت می‌شود و زکات ندادن باعث بی برکتی زمین می‌شود.

وی یادآورشد: همانطور که آثار پرداخت زکات در زندگی فردی و اجتماعی افراد ظهور و بروز دارد، عواقب عدم اجرای این دستور الهی نیز در زندگی فردی و اجتماعی انسان ها تأثیرگذار است.

انتهای پیام/

تعداد بازدید : ۴۳۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید