دکمه موبایل منو

جزییات خبر

یکشنبه / ۱۶ دی ۱۳۹۷ / ۰۹:۳۰
سرویس : قزوین
کد خبر : ۱۶۶۰۴۲
گزارشگر : ۸۰
مدیرکل کمیته امداد استان قزوین:

هزینه‌کرد زکات تابع قوانین و موازین شرعی است

(یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷) ۰۹:۳۰

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین گفت: زکات واجب الهی است از این رو براساس قوانین و موازین شرعی، اولویت مصرف زکات با همان محلی است که زکات جمع‌آوری شده است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد استان قزوین؛ مجید مومنی، مدیرکل کمیته امداد استان قزوین با اشاره به اهمیت فریضه زکات در اقتصاد اسلامی بیان کرد: فرهنگ سازی زکات و پیگری برای جمع آوری آن با روند اداری نتیجه بخش نیست بلکه لازم است برای اجرای این فریضه، علاوه بر اعتقاد و باور دینی ، همت مضاعف و حرکت جهادی داشته باشیم .

وی ادامه داد: اگر به امر الهی باور و اعتقاد لازم را داشته باشیم شاهد سستی در اجرای آن نخواهیم بود و یقینا براساس وعده الهی نیز برکت را در ابعاد مختلف زندگی شاهد خواهیم بود.

مدیرکل کمیته امداد استان قزوین افزود: طی هشت ماهه سال جاری بیش از 10 میلیارد و 844 میلیون تومان زکات در استان قزوین جمع آوری شده است که این رقم اگرچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است ولی ظرفیت استان قزوین فراتر از این عدد است.

وی عنوان کرد: اگر زکات در جامعه جدی گرفته شود مشکل فقر در جامعه به خوبی رفع شده و به تبع آن شاهد برخی آسیب ها و مشکلات نخواهیم بود.

مومنی تصریح کرد: کمیته امداد در موضوع زکات وظیفه دبیری ستاد زکات را بر عهده دارد و ریاست ستاد بر عهده ائمه جمعه است بنابراین ضوابط مرتبط با دریافت و هزینه کرد زکات برگرفته از قواعد و اصول قانونی و دینی است.

وی توضیح داد: زکات واجب الهی است از این رو هزینه کرد آن نیز تابع قوانین و موازین شرعی است و در اجرای این قواعد اولویت مصرف زکات با همان محلی است که زکات جمع آوری شده است. 

مومنی یادآورشد: با توجه به رشد جامعه و استفاده از ابزارهای نوین در ابعاد مختلف، لازم است موضوع زکات نیز به صورت روزآمد مورد توجه قرار گیرد چراکه یکی از ویژگی های فقه اسلامی، پویایی و روزآمدی است.

انتهای پیام

 

 

تعداد بازدید : ۴۹۴

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید